Coffee to go to hell…
2010.08.27. 06:44
Szeretem a kávét. Nagyon.

Szerző: MrSzelektiv | 5 komment
Címkék: vásárlás amerika kávé magyarország társadalom birka kávézó parasztvakítás szelektív agymosás környezetbarát gömörszőlős fair trade papírpohár majmolás pulykaméreg környezetterhelés vízlábnyom coffee heaven nyugati franchise
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
okopiacter 2010.08.27. 12:01:26
Múltkoriban, úgy egy hónapja egy másik kávézóba tértem be a Teréz körúton, hasonló árak, de legalább kerámia bögre és választható szójatej dukált a hasonló árhoz. Kivételesen vendége voltam valakinek, de akkor is rezgett a léc! Horror! Pár metrómegállóval odébb, a Kálvin-térnél egyik kedvenc, nonsztalgikusan berendezett kávézómban 350 körül mozog az ár, a könyvtári büfében per pill nem emlékszem mennyi, de még ott is porcelánban kapom! Múltkor egy automatból - frissen őrölt kávéból! - 100 vagy 120 Ft volt.
Itthon elkészítve a legjobb kávéból is legfeljebb egy 100-asra jön ki, de akkor már nagyon fullextra. A citromfű és a menta pedig itt nő a kertben, meg a konyhaablakban...
stenza 2010.08.27. 20:29:08
Szóval csalás, mert az a víz megmarad. Azt kéne lábnyomnak számolni, ami tisztítatlanul vagy károsan megy vissza.
És még két érdekesség:
A Starbucks azért figyel, ha nem is a környezet miatt, de a megítélés miatt:
blog.sustainablog.org/global-green-usa-launches-cup-recycling-program-at-starbucks/
Gyártás
a papírpohár gyártása pedig 0.76USD / 100db ami szemben áll a csésze mosogatással, mosószerrel, vízzel, az eltört csészének pedig sose lesz esélye újrahasznosulni mint a Starbucks fenti recyc programja.
Tehát 0.76USD, a porcelánt pedig 1400 fokos kemencében égetik, ami azt gondolom nem kevés energiát fogyaszt ehhez.
Azt se felejtsük, hogy itthon most lett divat az elmenős kávé, usában már a füles kávés termosz a divat, amibe bele is töltik neked.
okopiacter 2010.08.28. 17:10:35
Januárban voltam a Westend Hiltonban egy képzésen, ott is kevesebb volt a büfében a kv, megsúgom, pedig az egy szálloda, de csak onnan tudom, hogy láttam kiírva az árakat. Nem ott fogyasztottam, megsúgom, elmentem ebédszünetben máshová, de aki igénybe vette legalább kapott egy kiszolgálást. Akinaek arra van igénye, hogy a helyet fizesse meg, egészségére!
És ha az USA-ban élnék, ottani jövedelemmel, biztos másképp látnám ezt is, de itt élek/élünk. Ha rohanok, beérem egy elvivős cuccal, jóval szerényebb áron és keretek közt, de ha már beülök valahova és kemény zsetont kérnek érte, akkor szolgáljanak ki! Egyetértek a posztíróval: a pofátlanság csimborasszója, hogy egy paprírpohárban kínált cappucino, UHT 120 Ft/l tejjel elit miliő ide vagy oda, 6-10x áron legyen eladva a magyarnak (akárkinek), mint amiből ki lehet hozni normál esetben. Ha egyszer oda jutunk, hogy már a poharat is én viszem és én mosogatom, akkor meg végképp pofátlanság lesz a köbön! És különben is, mi a francért kell nekünk az amcsikat majmolnunk? Az ilyen parasztvakítás az, amire semmi szükségünk, és e posztban is ezen van a hangsúly szerintem.
MrSzelektiv 2010.08.31. 22:45:45
A tanulmány nem csal, csupán egy olyan mérőszámot állapít meg, ami alapján össze lehet hasonlítani az egyes termékeket. A LÉNYEG, hogy a kávé rengeteg energiafelhasználással jut el a termelőtől a kávézóig. Én legalábbis erre gondoltam...
A Starbucks elhiszem, hogy baromira figyel a megítélésére, csakúgy, mint a T-Com, McDonalds, meg az Electrolux, de nekem ezt ne... Túl sok éve dolgozom ebben és túl sokat láttam, hallottam. A Starbucks is egy franchise cég, akinek az a célja, hogy minél több boltban minél több kávét adjon el. És ha minél több "zöld rajongója" van, ezt annál hitelesebben és sikeresebben tudják megtenni. Ez igazából "GREENWASH", zöld mázba burkolt kőkkemény marketing. Ebből igazi csemegék vannak a neten: Chevrolet, stb.
Voltak jó példák az alternatív cégekre (Ben & Jerry's, Body Shop). Az alternatív kapitalisták könyv ezekről a cégekről szól. Azóta azonban mindegyiket felvásárolták már nagy multicégek... A pénz tehát jelenleg felülír minden etikai normát!
Gyártás:
Az, hogy mennyibe kerül 100 pohár nem mérvadó. Az ár (ahogy a GDP is) nem tartalmazza a negatív externáliákat, de ez hosszú lenne...
Röviden és logikusan a LÉNYEG, hogy az eldobhatós papírpohárból egyszer iszol, kidobod, vagy szelektálod, további rengeteg energiát emészt fel a lerakóra szállítás, vagy hasznosítás. Külön fém szelektív gyűjtőket gyártanak hozzá, rengeteg szemeteszsákot használnak fel. Továbbá minden egyes pohár agyon van nyomdázva, színes festékkel, ami megnehezíti a hasznosítást. Már ha valaki is hasznosítja ezt a sok mindennel kevert (szívószál, kávé, cukortartó papírsachet, stb.) hulladékot...
amúgy én is füles termosz párti vagyok, használom is, ahol csak tudom. A sors fintora, hogy sztem kínai a termoszom (azt is egy ilyen szuperkávézóban vettem), és nem zár a teteje rendesen. Pl kocsiban kifolyik, tehát arra pont nem jó, amire csinálták :)
Ezzel szemben egy porcelán, vagy üvegpohár több százszor/ezerszer használható. És még szebb is! :D
ufff... én beszéltem.
stenza 2010.09.01. 23:15:29
értem én hogy mérőszám, csak innentől kezdve ez megint egy "GREENWASH" hasonló marketing bullshit ijesztgetésre és meghökkentésre kitalált szám. csúsztatás, ugyanaz megy kommunikációban mint a másik oldalon. vagy ez is ilyen "ha ők is akkor mi is?"
csak azt akarom ezzel mondani, hogy nem értek egyet ahogy mostanában kommunikálják a környezet és védelmét.
A gyártás áránál jobb mérőszámot nem tudok, mert szemben a GDP-vel, ez bizony kőkemény piaci szám. 100db, eladási, nem is bekerülési ár.
Festék:
igen, van rajta. általában 1 vagy két szín. Nézz meg egy mekit vagy burgert. Az egyik szín a papír és mondjuk a meki nyom rá még 1 vagy 2 színt.
A papír és a belső átázás elleni fólia is lehelet vékony, mert így olcsó, mert így eldobható. Vidd haza, tegyél bele vízet, reggelre szétfolyik az egész.
Porcelán:
igen, van rajta festék, ezen is. csilli villi bögrék vannak, 1 vagy 2 színnel nyomva.
FYI nem ismerek statisztikákat, de szerintem egy bögre sem bírja több száz/ezer alkalomig, mert törik, elreped, lepattog, lekopik, stb. Kb. 2-3 hónapra teszek egy bögre élettartamot, érzésre. de hangsúlyozom, sosem volt kávézom, nem tudom mennyire törik a vásárlók.
ÉÉÉS akkor is 1400 fokon gyártják, biztosan kukába kerül, festett ÉÉÉS mosogatják, sok vízzel és mosószerrel.
A nem higiénikus és társai érveket kihagytam, mert az butaság.
Szóval ha az 1400fok és mosogatás(víz,áram,mosószer) és soha nem bomlik le ha kidobták dolgokat összegzem, egyáltalán nem tudok biztos választ adni arra, hogy merre dől a mérleg. Ilyen statisztikát szeretnék látni, kiszámolva, matekosan.
@okopiacter:
nem pofátlanság szerintem papír pohárba adni, hanem ahogy idézi is a szerző: "ez a koncepció része". ezt a kávézó így találta ki, így döntött, te pedig úgy döntesz hogy iszol vagy nem iszol ennyiért ilyet ebből.
persze azt mondhatjuk hogy drága, de ez a koncepció, ettől lett olyan státusza a Starbucks-nak amilyen. Meg a sok PR-tól akik betolták minden filmbe... :)
ha pofátlan lenne, csődbe menne
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal
Utolsó kommentek